ԱԺ պատգամավորներ Վահագն Հովակիմյանն ու Վահե Ղալումյանը ներկայացրել են օրենսդրական նախաձեռնություն, որով առաջարկում են հանել «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի դրույթներից մեկով նախատեսված այն սահմանափակումը, որով ավագանու անդամը չի կարող լինել համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար: Ուստի, այն դեպքերում, երբ ինչ-ինչ պատճառներով համայնքի ղեկավար չի ընտրվի, վարչապետը կկարողանա խոշորացված համայնքի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակել նաեւ ավագանու անդամին:
Առաջարկը, համահեղինակ Վահագն Հովակիմյանի ներկայացմամբ, երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 6-ի արտահերթ նիստում:
Նախագծով առաջարկվում է վերոնշյալ օրենքի 102-րդ հոդվածի 6-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությունն ունեցող նախադասությամբ. «այս դեպքում սույն օրենքի 19-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով նախատեսված սահմանափակումը չի գործում»:

The NA deputies Vahagn Hovakimyan and Vahe Ghalumyan presented a legislative initiative, which proposes to remove the restriction envisaged by one of the provisions of the law on Local Self-Government, according to which, a member of the Council of Elders cannot be an acting head of a community. Therefore, in those cases where a head of a community is not elected for some reason, the Prime Minister will be able to appoint a member of the Council of Elders an acting head of an enlarged community.
The proposal, presented by the co-author Vahagn Hovakimyan, was debated in the second reading at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection convened on May 6.
The draft proposes to supplement Article 102.6 of the above-mentioned law with the following sentence: “In this case, the restriction envisaged by the Article 19.1.2 does not apply.”