ԱԺ պատգամավորներ Վահագն Հովակիմյանն ու Վահե Ղալումյանը ներկայացրել են օրենսդրական նախաձեռնություն, որով առաջարկում են հանել «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի դրույթներից մեկով նախատեսված այն սահմանափակումը, որով ավագանու անդամը չի կարող լինել համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար: Ուստի, այն դեպքերում, երբ ինչ-ինչ պատճառներով համայնքի ղեկավար չի ընտրվի, վարչապետը կկարողանա խոշորացված համայնքի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակել նաեւ ավագանու անդամին:
Առաջարկը, համահեղինակ Վահագն Հովակիմյանի ներկայացմամբ, երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 6-ի արտահերթ նիստում:
Նախագծով առաջարկվում է վերոնշյալ օրենքի 102-րդ հոդվածի 6-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությունն ունեցող նախադասությամբ. «այս դեպքում սույն օրենքի 19-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով նախատեսված սահմանափակումը չի գործում»:

Депутаты В.Овакимян и В.Галумян выступили с законодательной инициативой, предлагая снять ограничение, предусмотренное одной из статей закона “О местном самоуправлении”, согласно которому член Совета старейшин не может быть исполняющим обязанности главы общины. Поэтому в случаях, когда по каким-либо причинам глава   общины не избран, премьер-министр сможет назначить и.о.главы укрупненной общины члена Совета старейшин.
6 мая предложение, представленное соавтором В.Овакимяном, обсуждено во втором чтении на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды.
Проектом предлагается дополнить ч.6 ст.102 вышеуказанного закона следующим предложением: “В этом случае ограничение, предусмотренное п.2 ч.1 ст.19 настоящего Закона, не действует”.